A csíráztatás témát is körbejártam már ezerszer, több éve próbálkozom vele, illetve csak próbálkoztam, mert már néhány éve nem. Most megint eszembe jutott, amikor Szabi csirkés pho levesét ettem. Annyira finomak a csírák, úgy szeretem, ezért elhatároztam, hogy megint megpróbálom. Többféle módszer létezik, az egyik az emeletes csíráztató tálak, a másik a befőttesüveg. Az emeletes tálakra találtam ezt a videót, a befőttes üveges módszerhez meg ezt a leírást követtem, és a hétvégi kirándulásunkon Gabit is kifaggattam, mert ő már elég rutinos. Ezeket az okosságokat gyűjtöttem össze:
- Csak bioboltban vásárolt magokat szabad csiráztatni, vagy néha lehet kapni a boltokban is erre a célra szánt magokat, és ez rá is van írva a zacskóra. A gazdaboltban vásárolt magok csávázottak, valamilyen szerrel kezeltek lehetnek, nem ehetők.
- A magokat 5-6 órára be kell áztatni, mielőtt a csíráztatást elkezdjük.
- Az emeletes tálkába 1 csapott kávéskanálnyi magot kell tenni emeletenként, az üvegbe 2-3 evőkanálnyit.
- Az áztatás után le kell szűrni róla a vizet.
- Ezután naponta 2x át kell mosni, a magokat (mondjuk reggel 10-kor és este 10-kor).
- Az emeletes edények aljába egy ujjnyi vizet kell tenni (máshol az van, hogy nem kell, én tettem), majd erre lehet az emeleteket rakosgatni. Nekem csak 1 szintes az edényem, de lehet több szintet is egyszerre csíráztatni. A tetejét egy tányérral le kell takarni, hogy ne száradjon ki.
- Az üveg száját le kell kötni valamilyen hálós anyaggal, pl. szúnyoghálóval vagy gézdarabbal. Ha nagyon picik a magok, akkor 2 réteget kell rágumizni. A csíráztatás alatt mindig szájával lefelé fordítva kell tartani, hogy a fölösleges víz ki tudjon csöpögni.
1. nap, hétfő. Beáztattam a retekmagokat:
A rózsaszín tálkában van kb. 2 evőkanálnyi retekmag, a fehérben 1 kávéskanálnyi. Kicsit aggódom, mert ezek a néhány évvel ezelőtti próbálkozásaimból megmaradt magok, nem tudom, hogy most hogy fognak viselkedni. Mindenesetre együtt követhetjük végig, hogy mi történik, nagyon izgalmas lesz!
Még mindig 1. nap, 6 óra ázás után a helyükre kerülnek a magok. Az 1 kávéskanálnyi adag a csíráztatóedénybe:
- immunerősítő,
- tisztító, méregtelenítő, salaktalanító,
- vizelethajtó,
- vese- és húgyhólyag-tisztító,
- étvágygerjesztő (hmm),
- csökkenti a reumatikus fájdalmakat (de jó!),
- tisztítja a bőrt,
- segít a pattanások elmulasztásában,
- gyorsítja a vérkeringést,
- megszünteti a megfázásos tüneteket,
- tisztítja a légzőszerveket,
- segíti az emésztést, a bélflóra helyreállítását,
- segít az epehormonok elhajtásában.

