Nem tudtam jó fotókat csinálni a tűző napon, és ezt most jókor írom, mert épp ebben a pillanatban a fázósak teljesen szét vannak fagyva. 21 fok lett a lakásomban mára, hurrá! Az újonnan örökölt vastag, plüss, csillagokkal és masnival díszített pizsimben ülök a gépnél és kicsit fázom én is, de nem csukok be semmit!
Ezt a finom házi ajvárt is a Tahi-buliba készítettem még múlt héten, és mártogatósnak gondoltam, de lehet kenyérre kenni vagy sült húsok mellé is jó. Minden verziót kipróbáltunk Tahiban. Mártogattuk kenyérrel, focacciával, zöldségekkel (répával, uborkával) és tortillachipsszel is, sőt még sült hús mellé is ki lehetett próbálni.
A legtöbb receptben azt írják, hogy a fokhagymát is meg kell sütni héjában a paprikával és a padlizsánnal együtt, de én akkor még nem tudtam, hogy ajvárt is fogok készíteni, így aztán a fokhagymasütés elmaradt, csak a 3 padlizsánt és a 8-9 db kaliforniai paprikát sütöttem meg (nem mind kellett ide, de háromféle kaja lett belőlük). A sütőt már nem akartam emiatt újból beindítani, úgyhogy fokhagymagranulátumot használtam helyette. Utólag süthettem volna serpenyőben is egy kevés olajon apróra vágott fokhagymát, de rettenetes meleg volt, és rohantam is további dolgaimra, így ezt se csináltam. Így is nagyon finom volt!
Hozzávalók:
- 1 nagyobb padlizsán
- 5-6 piros színű paprika (kápia, pritamin vagy kaliforniai) - nálam most kaliforniai volt
- 4-5 gerezd fokhagyma (héjában megsütve)
- olívaolaj kb. fél deci
- balzsamecet kb. 3 evőkanál
- só kb. fél kiskanál
- bors
A padlizsánt késsel megszurkáltam, és a paprikákkal együtt 180 fokon légkeveréssel. megsütöttem. Ha időben kapcsolunk, akkor velük együtt kell sütni 4-5 gerezd fokhagymát is. Amikor jó fekete foltosra sültek a zöldségek, egy tálba áttettem őket és letakartam, hogy a gőzben felpuhuljon a héjuk és könnyen lehúzható legyen. Megvártam, hogy kihűljenek és mindent az aprítógépbe tettem, aprítottam. Nem kell túl krémesre keverni, legyen egy kicsit rusztikus.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése