2023. február 18., szombat

Micike Marokkóban

 

Nem én voltam Marokkóban, hanem barátnőm, Micike, és küldte ezt a gyönyörű kajafotót, amit muszáj itt megörökíteni, remélem nem bánjátok. Cserébe lesznek cukik is! Balról jobbra: sajtos pizza, kétféle olajbogyó, a dobozban csirke kebab van, a zacskóban pedig ugyanez szendvicsként.

Azt mesélte, hogy nagyon finom kaják vannak ott, ettek is többféle tagine-t. 


Ezek így készülnek:

Ha véletlenül lesz kertem, és tudok tüzet rakni és parazsat csinálni, akkor feltétlenül veszek egy ilyen edényt, mert nagyon tetszenek ezek az egytálételek. 

És valami isteni, gríz alapú kenyérkét is ettek, ezt a receptet találtam hozzá magyarul. Micike úgy hívta, hogy semolina, a wikipedián meg harcha a neve. (Most megtaláltam, hogy a semolina búzadarát jelent.)


Kóstoltak még couscous-t és tanjia-t is, ez utóbbi a tagine egy változata. 


Úgy megkívántam ezeket a jó kis fűszeres marokkói kajákat, hogy ide szeretném majd gyűjteni, ha találok olyan receptet, amit ki akarok próbálni. 

És volt egy csomó cukiság is, néhányat mutatok. Pl. cicák:

Folti

Popóka

Motoros banda

Tündérke

Meg kutyák:

Pitbull

Álomszuszék

És a többiek:



És egy bringaszerelő kolléga:


2023. február 14., kedd

Marlenka golyók


A Marlenka torta tésztájából elég sok megmaradt, azok a leeső szélek, amiket le kellett vágnunk, hogy kör alakja legyen a tortánknak. Ezeknek egy része ment a torta oldalára és tetejére felaprítva, de még mindig maradt jelentős mennyiség. Karamellkrémet is mindjárt dupla adagot csináltam, ha már annyi ideig kell főzni, és abból is maradt több mint egy fél konzervnyi. Sokat törtem a fejem, hogy mi legyen ezekkel. Azt tudtam, hogy a karamellt bármikor bármire el tudom használni, mert mindenki imádja és mindent feldob, de mi legyen a megmaradt tésztával? Találtam sok Marlenka golyó receptet, de mindegyikbe rengeteg vajat tettek, meg rumaromát (fú, csak azt ne!), és tudtam, hogy én ezt nem akarom. 

Nem volt más választás, kísérletezni kellett. Olgi is odaadta ehhez a maradék tésztáját, így lett 300 gramm, amit felaprítottam aprítógéppel, pontosabban mondva porrá őröltem, bár a receptek azt írták, legyen kicsit darabos. Majd úgy is kipróbálom egyszer. A karamellt már megírtam a Marlenka tortánál: tehát a 375 grammos lezárt konzerv sűrített tejet gyöngyöző vízben főztem 3 órát, de 2 is elég lett volna, és ennyi. A fél konzervnyi karamellhez (ami megmaradt a tortából) kevertem egy 450 grammos poharas tejföl (20%-os) nagyjából felét, így kaptam egy sűrű krémet. Ebbe öntöttem a porrá őrölt tésztamaradékot, majd összekeverés után próbáltam golyókat formázni belőlük, de túlságosan lágyak voltak, nem maradtak golyó formában. Meghempergettem egy kis darált tésztában, és betettem őket a hűtőbe. Másnap hidegen aztán igazán lehetett golyót formázni belőlük, kár, hogy nem maradt semmi, amiben újra meghempergethettem volna őket. Talán dióba lehetett volna, csak a családom nem eszik diót.

Tanulságok:

  • Kicsit kevesebb karamell is elég ehhez a mennyiségű tejfölhöz, mondjuk 3 evőkanálnyi, mert most még a tortánál is édesebb lett. Viszont így is elég gyorsan megettem négy golyót, és alig bírtam abbahagyni.
  • Nyugodtan készülhet a karamell akár úgy, mint a sós karamell krémem, vagy ahogy a sós karamell szaloncukornál készült, és valahol olvastam, hogy kókusztejből is lehet karamellt főzni.
  • Összeállítás után, de golyógyártás előtt be kell tenni a hűtőbe, hogy formázhatók legyenek a golyók.
  • Hagyni kell morzsát a bevonáshoz, mert így elég furán néznek ki szegények. Vagy ha nem marad, akkor valami más rucit ki kell nekik találni.
Annyira édesek ezek a golyók, hogy csak egy nagyon édes napi cuki jöhet ide, pl. egy nyári Amyke:


Remélem, ez a kép nem volt még! Türelmetlenül várom Pennyről és Winstonról a fotókat, meg a hozzájuk tartozó (ígért) isteni receptet!

Még egy nagyon érdekes dologra szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy itt lehet követni egy tyúkudvar és egy tyúkól életét (most alszanak), és még távolról meg is tudjátok etetni a tyúkokat, és ami a legfontosabb, van egy komondor a farmon, tesóm már látta is őt!


Mindenkinek van neve (a nyuszinak Pöcök, a kakasoknak Mogyoró és Dimitri), még a patkánynak is, aki látogatja az udvart, képzeljétek, Semjénnek hívják! Sajnos a komondort még nem tudom hogy hívják. Gyerekkorom legutolsó komondorjának Dolly volt a neve.

Itt éppen valaki vásárolt kaját a tyúkoknak, és a csövön ömlött ki a kukorica:


Egyelőre Dollinak fogom hívni a komondort, épp most is ugat!

2023. február 13., hétfő

Tárkonyos zöldségleves cukkinivel, krumpligombóccal

 

Semmi különös ez a leves, csak azt akartam elmesélni, hogy tettem bele cukkinit is, mert megint egy nagyobb szállítmány érkezett a zöldségboltból. Kicsit nagyobb darabokban hagytam, hogy tesóm ki tudja piszkálni, ha nem ízlene neki, magamban biztos voltam, hogy szeretni fogom, mert a csirkecurrybe is szoktam tenni, és ott is annyira ízlik, igaz, ott kicsit roppanósabb szokott lenni, mint ahogy most sikerült. 

Hozzávalók a leveshez:

  • kb. 10 cm hosszúságú póréhagyma apróra vágva
  • fél paprika apróra vágva
  • 1 fehérrépa, a vékonyabbik része kicsire vágva, a vastag csak hasábokra vágva, mert ezt nem szereti senki
  • 1 kis darabka zeller, egy kis része apróra vágva, a többi hasábokra, a többi ugyanaz, mint fent
  • 2 sárgarépa kisebb kockára vágva
  • 1 közepes krumpli (de lehet kettő is) kisebb kockákra vágva
  • 6-8 db csiperkegomba kockára vágva
  • egy kávéscsészényi fagyasztott zöldborsó
  • 1 cukkini most hasábokra, legközelebb kockákra vágva
  • tejföl vagy joghurt vagy a kettő keveréke a habaráshoz, de liszt nélkül
  • só, bors, tárkony, zöldségleveskocka (ez utóbbi kihagyható), petrezselyem
Nem kell megijedni a hosszú listától, mert bármi mehet bele a levesbe és bármi kimaradhat. Ami otthon van és zöldség, minden jó lehet. 

Kis olajon megfonnyasztottam a hagymát és a paprikát, ment rá a fehérrépa, a sárgarépa és a zeller, majd pár perc múlva, amikor kicsit megsültek, felöntöttem vízzel és beletettem a fűszereket. Ahogy haladtam a zöldségek aprításával, úgy mentek bele a levesbe, legutolsónak a cukkini. Amikor a zöldségek megpuhultak, akkor a krumpligombócokat is beleengedtem a levesbe, és amint feljöttek a leves tetejére, egy kis maradék tejföl és maradék görög joghurt keverékét, liszt nélkül, beleöntöttem. Jó kis savanykás leves lett, de sajnos egyáltalán nem szép.

Legközelebb a cukkinit legeslegutoljára, a krumpligombócok után teszem majd a levesbe, és azt is kockákra fogom vágni.

Hozzávalók a krumpligombóchoz:

  • 2 közepes krumpli (35 dkg volt)
  • 1 púpozott kiskanál vaj
  • 1 tojás sárgája
  • 3 evőkanál rétesliszt
  • petrezselyem
A krumpligombócot egy régebbi receptemből vettem, úgy emlékeztem, hogy az nagyon finom volt, de amit most csináltam, nem sikerült. Ott 3 evőkanál lisztet írtam, most is ennyit tettem bele, lehet, hogy több kellett volna, és lehet, hogy rétesliszt kellett volna. Nem főtt szét, de nem lett tökéletes, és akkor azt is feljegyzem most, hogy legközelebb legyen 25 dkg krumpli a 3 evőkanál rétesliszthez. Vagy további kísérleteket kellene folytatni.

Még annyit írok, hogy valami érdekes is legyen (remélem érdekes!), hogy azzal kezdtem, hogy megfőztem a gombóchoz a krumplit sós vízben, és a főzőlevet a levesbe öntöttem. Olyan jó volt, hogy nem kellett kiönteni!

A mai napi cuki Amy lesz Lufival a napköziben:




Csak játszanak!

2023. február 12., vasárnap

Körözött 2. - A világ legegyszerűbb és legfinomabb körözöttje

 

Ez tesóm specialitása, a címből kimaradt még az, hogy és legszebb. Sokan mindenfélét tesznek bele, és biztos nem árt neki, de tesóm csak ezt a 4 összetevőt használja: juhtúró/brindza, vaj, hagyma, piros paprika. Nálunk minden húsvétkor ott van a helye az ünnepi asztalon, de valahogy elmaradt, hogy beírjam a blogba. Találtam egy körözöttet Beától, ez tehéntúróból készült, tuti, hogy az is nagyon finom. 

Tegnap átmentem tesómhoz, hogy befejezzük a Dzsimi-sorozatot a második 5 résszel, és vittem az English Muffinokat, tesóm meg csinált hozzá körözöttet. A sorozatból az első 5 rész sokkal jobban tetszett, annak érdekesebb volt a története, a második 5 rész néhol még unalmas is volt, de a színészek isteniek voltak, annyira jó őket nézni. Ráadásul a legtöbb kedvenc színészem játszott benne, nekem nagy élmény volt. 

Hozzávalók 1 főre:

  • 1 db 125 grammos Bryndza (Lidlben vagy Aldiban kapható)
  • körülbelül fele ennyi mennyiségű puha vaj
  • negyed lilahagyma (vagy több, vagy kevesebb, kóstolás után kell dönteni)
  • kicsi piros paprika a színezéshez
Minden legyen szobahőmérsékletű, és így be kell dobálni az aprítógépbe mindent a hagyma kivételével. Amikor jól összekeveredtek az összetevők, és csodálatos krémes állagot vesznek fel, akkor kell beletenni az apróra vágott hagymát, és kész. Ez kb. 5 percig tart.

Sütöttünk még almás palacsintát is a sütőben, ennek majdnem a felét sikerült felfalnom, olyan jó lett.

Napi cukinak meg Amy megint kirándult a Hármashatár-hegyen a napközistársakkal, és szerencsére Lufi is ott volt. Itt a két csirkefogó:


Én mostanában nem járok kirándulni, mert lusta vagyok, így viszont többet tudok írni a blogba. Ezen a hétvégén pedig melegedés kezdődött, pont jó idő egy rövid túrához. Nem baj, pihenni is kell, meg kipróbálni végre a sok kaját, amiket terveztem.

2023. február 11., szombat

Angol muffin (Eggs Benedicthez)

 

Tesóm fedezte fel, hogy Eggs Benny kihívás van, először Fiala Borcsa, majd pár napra rá Fűszeres Eszter receptjét küldte a közös chat-csatornánkba (aminek a neve: Banyák, of course), így tudtam meg, hogy verseny van. Nem neveztem be, de akkor is egyre sürgetőbben éreztem, hogy ezt most már nekem is el kell készíteni, nem lehet olyan nagy dolog, ha ennyire elterjedt. Először angol muffin recepteket kerestem, így találtam rá a Nem vagyok mesterszakács blogban egy olyanra, amit végre nem serpenyőben, hanem sütőben kell sütni. Nem tűnt nagyon egyszerűnek a dolog, de túl bonyolultnak sem, és pluszpontot kapott a házi szavazásomon a serpenyő mellőzése. Nekem abban még soha semmilyen tésztát nem sikerült megsütni úgy, hogy jó legyen - nem tudom, hogy mi az oka.

Hozzávalók 8 (vagy 9) db angol muffinhoz (ami nem is igazi muffin, hanem zsömle):

  • 30 dkg kenyérliszt (vagy ha nincs, akkor finomliszt)
  • 2 dkg élesztő
  • 2,5 dl hideg víz
  • 1 teáskanál porcukor
  • 2 teáskanál só
  • 2-3 evőkanál olaj
  • kevés kukoricaliszt a formázáshoz
A leírás szerint semmiben nem szabad eltérni az eredeti recepttől, mert ez így jó ahogy van. Így aztán, bár kicsit soknak találtam ennyi sót és élesztőt ehhez a mennyiségű liszthez, mégsem mertem kevesebbet használni. És nem is lett elsózva (viszont az élesztőt még mindig soknak érzem).

Megint pontokba szedve írom, mert így jegyzeteltem ki, és sokat segített abban hogy kövessem, hol tartok:

1.     Hideg vízben feloldottam az élesztőt és a cukrot. Éppen csak összekevertem, de nem futtattam fel.

2.     Közben a lisztet átszitáltam, majd összekevertem a sóval. Ezután beleöntöttem az élesztős vizet, és összeállítottam a tésztát. Nagyon ragacsos tészta lett, olyan mint egy nokedlitészta, csak annál kicsit azért sűrűbb. 

3.     10 percet pihentettem, majd kicsi olajjal bekentem, dagasztottam egy kicsit, és megint beolajoztam. 

4.     20 percet pihent letakarva, majd újra dagasztottam és olajoztam.

5.     30 percet pihent, majd megint dagasztottam. Ekkor már gyönyörű volt a tészta, nagyon könnyű és lágy, nem ragadt, és tele volt bubival.


6.     10 perc pihenés után kukoricalisztes deszkára borítottam, és igyekeztem 30×20 cm-es téglalappá kinyújtani, azt írja az eredeti recept, hogy ilyenkor 2-3 cm vastag lesz a tészta. Nekem azért nem sikerült se a precíz téglalap, se az egyenletes vastagság, egyszerűen sajnáltam a szépen megkelt tésztámat kinyújtani. (Továbbra sem értem, miért kell ennyit b...tatni a kelt tésztát, de nem mertem eltérni az útmutatótól, a fotók gyönyörűséges angol muffinokat ígértek, érdemes rápillantani.)

7.    8 cm átmérőjű köröket vágtam ki a borospoharammal (ikeás talpas pohár), ebből nekem nem 7 db, hanem 8 db jött ki, majd a leeső darabokat újra összegyúrtam és megformáztam egy kilencedik zsömlének.

8.     Sütőpapíros tepsire tettem, teaszűrővel kukoricalisztet szórtam rájuk, és letakarva 30 percet kelesztettem őket. 

9.    Amikor letelt az utolsó kelesztés ideje, 220 fokos sütőben 10 percig sütöttem, ekkor megfordítottam mindegyiket, majd újabb 8 percig sütöttem. Eddig tart az eredeti recept. Nekem ekkor még gyanúsan fehérek voltak a zsömik, így légkeverésre visszatoltam az egyik oldalát 3 percre, a másikat 2 percre. Bár nem írta a recept, de ha végig légkeveréssel sütöm, akkor elég a 10+8 perc.


Hát nem lett olyan, mint az eredeti.


De azért tök jó lett, könnyű és finom (nem olyan, mint az első bagelem).

Napi cukinak meg Soma, aki látogatóban volt a dokiknál, és megkapta az első oltását, és kicsit elege van már a szurkálásból.





Ugye milyen nagyot nőtt? Olyan mint egy kiskamasz, akinek éppen megnyúlt mindene: keze, lába, füle, orra... De jól áll neki nagyon! Remélem, óriási kiskutya lesz! Somikáról itt írtam, hogy milyen megpróbáltatásokon ment keresztül decemberben - az orvosaival együtt. 

2023. február 7., kedd

Fermentálok


 

Andi fermentálós posztjához írtam egy viszonylag hosszú kommentet, amit sajnos elvesztettem, és már lusta voltam újra beírni, szóval gondoltam, írok inkább újat, hosszabban.

Kép nem lesz sok. Már jó pár éve botlottam bele Király Ági fantasztikus blogjába (Fermentor), aztán viszonylag gyorsan csatlakoztam a fészbukos csoportjához is (Fermentálás - tippek, trükkök, receptek), szóval van inspirációm bőven. Mindenkinek nagyon melegen ajánlom mind a két felületet, aki fermentálni akar, mert itt mindent, de tényleg mindent meg lehet erről tudni. És nem kell hozzá 200-as íkú. Mindig remekül szórakozom (már amikor nem bosszant) a sok hülye hozzászóláson, hogy akkor lányok, most akkor leveszem naponta százszor a tetőt, és tuti nem töltöm tele az üveget, ugye jó lesz így? már három napos a céklám, de biztos valamit elrontottam, mert kőkemény. meg hogy csajok, most kezdem, mondjátok, hogy csináljam. Na, de ez csak mellékvonal.

Ja, és természetesen mind a két könyvét megvettem, pedig már nemigen vásárolok szakácskönyvet, de ezek alapművek, és jó, ha kéznél vannak.

Fermentálni jó. Egyrészt mindig lesz otthon valami savanyúság, másrészt minden vackot elhasználhat az ember, amit egyébként talán kidobna. Próbálom valahogy rendszerezni a szaladgáló gondolataimat a témakörben. A pontos és tudományos részleteket mindenki megtalálja Király Ági körül, szóval azt mellőzöm, tessék onnan okosodni, és tényleg a tapasztalataimat szeretném megosztani.

Mit?

Nekem a két kedvencem az uborka és a káposzta. Semmi extra gurmé vonal. Uborkát addig csinálok, amíg kapni a piacon apró kovászolni való uborkát. Káposztát meg akkor, amikor nincs uborka. Ezt is a piacon, őstermelőtől veszem. Úgy általában igyekszem nagyon odafigyelni a forrásaimra. Ezeken kívül azt fermentálom, ami van. Például mindig utáltam, hogy a karfiol rózsáit levágom, aztán a nagyobbik felét kidobom, na most ezt felaprítva fermentálom. Ugyanez lenne igaz a brokkolira, de az valahogy mostanában nem érkezett a konyhámba. Fél fej maradék kelkáposzta. Túlvásárolt sárgarépa, gyökér, csicsóka (gyökérzöldségeket mindig tartok otthon, de előfordul, hogy mégsem használom fel). Maradék paprika. Direkt fermentálásra uborkán és káposztán kívül nem veszek semmit.

Italokat főként a kertben megtermő másra nem jó gyümölcsökből szoktam. Most van a kertünkben egy elég nagy feketeszeder-fa, meg egy óriási fosókaszilva-fa, mind a kettő kb. egy hónapig iszonyat bőven terem. Ezekkel azt szoktam csinálni, hogy egy kancsót félig megtöltök gyümölccsel, engedek rá vizet, megy hozzá egy evőkanál cukor, meg dobok még hozzá, ha van kedvem egy kis mentát és/vagy citromhéjat. Letakarom (nem légmentesen zárom), ha arra járok, megkeverem. Egy-két-három nap alatt kész is van. Leszűröm, megiszom és/vagy hűtő. Ez általában nem bubis. Ha azt akarnék, azt hiszem, zárt üvegben csinálnám, és néha kiengedném a gőzt. Ha nem jönne így össze, beleolvasnék az Ági könyvébe. Eperből azért szoktam csinálni, mert az elképesztően finom, néha megéri áldozni rá. A szűrés után megmaradt gyümölcsöt vagy megesszük (főleg DT), vagy mehet valami sütibe vagy nasiba vagy kásába, mittudomén. Savanyú, szóval édesíteni kell, ha édességbe megy.


Mit nem?

Sütőtököt nem, sem italnak, sem savanyúságnak. Cukkinit általában nem (pedig iszonyat mennyiség termett tavaly a kertben). Ezeknek van valami olyan mellékíze, amit nem bírok megenni (pedig nagyon sokan istenítik a fermentált cukkinit). Paradicsomot inkább nem. Koktélparadicsomot próbáltam olasz zöld fűszerekkel, nekem annyira nem jött be, bármilyen más formában jobban szeretjük a paradicsomot (hámozva, főzve szoktam elrakni, meg sütve, az nagyon üvegtakarékos, és elképesztően finom). Aszalva is tettünk el, de az is macerás. Próbálkoztam többféle kimcsivel, nekem ez sem jön be, túl fűszeres. Csináltam már szelíd vegán kimcsit, ez sem az az íz, amiért odalennék.

Nem teszek el céklát sem magában, mert DT állandóan gyártja magának a reszelt torma-reszelt cékla savanyúságát, és azt szereti. Csináltunk ebből is fermentáltat, de ez kevésbé ízlett neki, szóval ennél marad a hagyományos (mindkét zöldség reszelve, összekeverve sóval, mézzel, ecettel és olívaolajjal, majd mindez pici üvegekbe tömködve, hűtőben jó sokáig eláll).

Egyfajta kevert cuccot szoktam csinálni, vörös káposzta, cékla, kevés lila hagyma vékonyan szeletelve, illetve a cékla durvára reszelve. Köménnyel. Ez nagyon jó.

Alapvetően sem vásárolok nagyipari termeléssel előállított zöldségeket, és lehetőleg gyümölcsöket sem, de fermentálásra aztán tutira nem. Néha mégis ilyenből előáll valami maradék, azt azért nem dobom ki, hanem csak bedobom egy üvegbe sóval, vízzel.

Mikor?

Uborkát csak amíg van a piacon, tehát nyáron, ősz elején. Káposztát egész évben. Nekem nincs túl sok helyem a fermentumok tárolására, szóval általában csak 10-20 üveg van készen, inkább folyamatosan gyártom, tehát télen is. Minden mást akkor, amikor keletkezik maradékként vagy terem.

Mivel?

Alapvetően a tiszta ízeket kedvelem. Az uborkát pont úgy, mint régen a kovászost, tehát megy hozzá a són kívül fokhagyma és kapor. A káposztából sok natúrt csinálok, de van, amikor köményes, van, amikor csomboros, és a nyári káposzta a legjobb kaporral. A többi zöldséghez néha dobálok egy kis zöld fűszert (kakukkfű, csombor, bazsalikom, oregánó), de nem sokat. Száraz fűszerek közül szinte csak a köményt használom.

Hogyan?

Ennél egyszerűbb dolog kevés van (ámbár a fészbukos hozzászólásokból néha agyműtétnek látszik). Alapesetben valamilyen formátumban beledugdosom egy normál (7-8 decis) befőttes üvegbe. Szórok rá 2%-nak megfelelő sót. (Ennyi matektudást érdemes összekaparni.) Inkább többet, mint kevesebbet, nagyobb az esély a sikerre. Öntök rá annyi vizet, hogy majdnem tele legyen az üveg (fél centit szoktam kb. üresen hagyni). Ha fűszerezem, azt a zöldségekkel együtt teszem bele, akár száraz, akár friss, alá, fölé, közé, ahogy eszembe jut. Rátekerem a jónak tűnő fém fedőt, jó szorosan. Tálca, konyhasarok. Ráírom, hogy mikor készült, mert tuti nem fogok rá emlékezni. Hagyom a konyhában egy-két hétig, amikor már nem bugyog belőle a lé, akkor késznek nyilvánítom, és megy a  helyére (pince vagy kamra, egyik sem ideális, túl melegek).

A csapvizet mi mindig kiengedjük egyébként is egy üvegkancsóba, és hagyjuk állni legalább fél órát, hogy kimenjen belőle a klór, legalábbis azt hisszük, hogy ez így történik (nincs klóríze frissen sem, egyébként). Vagy ezt a vizet használom vagy forrásvizet, ha épp bőven van otthon. De csináltam már simán, frissen engedett csapvízből is, ha úgy alakult. Egyet biztosan nem csinálok, nem forralom fel a vizet előtte, mert lusta vagyok hozzá. Sóból nem jódozottat használok.

A káposztát általában száraz sózással csinálom (így jóval kevesebb üveg kell hozzá, csak ezért). Késsel összevágom, vájdling, 2% só, hagyom állni vagy negyedórát, aztán párszor átgyúrom, ez jól összeesik így. Aztán üvegekbe tuszkolom. Ha a káposzta alatt maradt lé nem elég hozzá, akkor erre is megy egy kis klórtalanított víz még.

Általában igyekszem mindent aprítani. A káposztát akkor szeretem a legjobban, ha késsel vágom csíkokra (ld. a képen), nekem így a legfinomabb, hogy kicsit ropogós mindig. Ha vékonyra gyalulom, akkor olyasmi lesz a végeredmény, mint a készen kapható savanyú káposzta, az is jó, de a késsel vagdosottat jobban szeretem. A répát reszelem, a csicsókát vékonyra szeletelem.

Az italokat már leírtam, azokat mindig frissen isszuk, nincs tárolási probléma.

Elvileg magasabb hőmérsékleten kéne, de nálunk most 16 fok van a konyhában, és működik így is, nem kapnak kivételezett bánásmódot. Legalábbis káposztával, az meglehetősen strapabíró. A többi zöldségnél meg úgyis sokkal melegebb van már.

Sikerül?

Általában igen. Ha nem, akkor vagy rossz a tető, akkor az megy a kukába (egyébként a tárolás során a savak felfalják a fémkupakot, szóval azt gyakran cserélni kell). Vagy rossz a zöldség. Az uborka nekem mindig lutri. Volt olyan, hogy a piacon vett kétféle uborkát ugyanaznap, ugyanúgy tettem el, az egyik ehetetlenül puha lett, a másik meg isteni kemény, ropogós maradt, szóval ez nem rajtam múlik, nem is sírok már miatta. Ha nincs rajta Kahm-élesztő, akkor a puhát átturmixolom és megiszom, ha van, akkor kuka, nem bírom azt az ízt.

Mindig van egy-két üveg, ami megromlik, de alapvetően egy-két évig eláll mindenki (tovább nem próbáltam). 

Minek?

Az uborka és a káposzta a mindennapi étkezésünk részei, csak úgy nyersen zöldségként fogyasztva. Bármelyik mehet bármilyen salátába (halsaláta, amerikai káposzta, vitamin, mittudomén), ilyenkor mindig teszek hozzá pár csepp sztíviát. 

A karfiol (meg a szára) és a csicsóka szintén savanyúságként működik, én nem vagyok oda értük, DT szereti. 

Az összes többi ha nem egzotikus savanyúság, akkor mehet ételekbe. A vegán kimcsiből például isteni finom székelykápi, akarom mondani székelykimcsi lett, ugyanez igaz a kelkáposztára, reszelt cukkinire, levesekbe, bármibe, amibe az ember el tudja képzelni a savanyú káposztát. 

A fermentált káposztából meg persze minden: töltött káposztához, székelykáposztához, rakott kápihoz. 


Most nagyjából ezek voltak otthon kéznél (és még van pár egészen friss káposzta a konyhapult sarkán).


Látszik, hogy a maradékot is elteszem, csak azt picike üvegbe. A piros kockásban egy kis maradék karfiol van, ott már kupakcsere volt, azért nincs rajta dátum. A nyitottakat egyébként természetesen a hűtőben tárolom. Azért nem is használok csak ilyen kicsi üvegeket, mert mi a szöszt csinálnék egy öt literessel, az nem fér bele a  hűtőbe. Így meg mindig csak azt kell betenni, amit kibontottam.


Kiegészítés

Ezeket elfelejtettem.

Ami a legfontosabb, most már soha nem szorítok le semmit. Ezt a részt mindig is utáltam, nekem nem volt egyszerű ez a leszorítósdi, állandóan eltörtek a zöldségek és a falapkák is. De most már nincs vele gondom, mert nem csinálom. Jól záró kupak, és nem piszkálom. Nem lazítom, főleg nem veszem le. Ha kibontom, akkor már megy is a hűtőbe. És az sem baj, ha nem maradt rajta lé, ha mind kifolyt. Addig, amíg nem veszem le a kupakot, minden jó.

És kihagytam a felsorolásból azt is, hogy nem fermentálok spárgát sem. Pont olyan az íze, mint a kovászos uborkáé, viszont tízszer annyiba kerül az alapanyag (saját spárgám sajnos nincs).

És nem fermentálok hagymát sem, nekem nem jön be (pedig sokan szeretik). Még DT sincs tőle elájulva.

Viszont egy-két karika paprika szinte mindennek nagyon jót tesz.


Napi cukinak meg Elifke, az Árvácskában. Valaki fogadja már örökbe, okos, gyönyörű, fiatal, csak persze foglalkoztatós.




 

2023. február 6., hétfő

Almarózsa

 

Hát én életemben nem láttam még ilyen szép sütit és plusz pontokat kap azért, mert nagyon-nagyon finom és nagyon-nagyon egyszerű is egyben. Csak bolti leveles tészta kell hozzá, alma és baracklekvár. Rengeteg alma érkezik a boltból, ahol tesóm dolgozik, és ezek olyan almák, amiket már nem vesz meg senki még akkor se, ha le vannak árazva, pedig semmi bajuk. Két verziót szeretnek az emberek, hogy valami vagy nagyon drága legyen, vagy ingyen legyen. A közötte lévő tartományban nem látszanak az almák. Ezért aztán sokat agyalok rajta, hogy mivel lehetne megmenteni őket úgy, hogy közben más finomságokat is ki tudjak próbálni, ne kelljen mindig almás sütit enni. Pedig nagyon finomak, csak mást is ki akarok próbálni.

Az almarózsához rengeteg különböző receptet találtam, és az az igazság, hogy ahány receptet néztem, annyiféle volt. 

Ebben a videóban 1 db alma kell az 1 csomag leveles tésztához, és az almákat nem vízben főzik meg, hanem mikróban puhítják. Ez egy kicsit egyszerűsíti a dolgokat, de én nem ezt próbáltam ki. Ebből a mennyiségből 4 db rózsa lett, amit 190 fokon 40 percig sütöttek.

A Nosalty receptben pedig 3 db alma kell 1 csomag leveles tésztához. A tésztalapot itt 3 cm-es csíkokra kell vágni, és nem lekvárral kell megkenni, hanem olvasztott vajjal és megszórni cukor és fahéj keverékével. 180 fokon 15-20 percig kell sütni, biztosan azért kevesebb ideig, mint az előző receptben, mert ebben nem eredeti méretében (40×25 cm) kell használni a leveles tésztát, hanem ki kell nyújtani, amitől az vékonyabb lesz. A lekvárt a végén a forró sütikre kell kenni.

Itt pedig 4 db alma kell 2 csomag leveles tésztához, és 6 egyforma 2,5 cemtiméter széles csíkra kell vágni (ez akkor 12 db süti lesz). Cukor és fahéj van itt is rászórva, és baracklekvár egyáltalán nincs a receptben.

Ennyiből is látható, hogy milyen sokféleképpen készülhet, én véletlenül ennek a háromnak a keverékét csináltam, és nagyon finom lett! De szép lassan szeretném mindet kipróbálni, bár az almás palacsintát se untam még meg.

Hozzávalók:

  • 1 csomag bolti leveles tészta
  • 3 db piros alma
  • fél citrom, 2 kávéskanál cukor, negyed kávéskanál őrölt fahéj az almák főzéséhez, és kb. 1,5 liter víz (ezt utána hidegen és melegen, teának elkészítve is meg lehet inni, nagyon finom)
  • 3-4 evőkanál baracklekvár a tésztacsíkok kenéséhez
  • fahéjas porcukor a végén a szóráshoz
Az almákat megmostam, félbe vágtam, magházukat kivágtam, és vágott felükkel lefelé egy deszkára fektetve vékonyan felcsíkoztam. (Ennél picit vékonyabbra vágtam az első alkalommal, és az jobb volt, de az is lehet, hogy annak az almának a héja puhább volt. Második alkalommal nem minden almahéj puhult meg rendesen sajnos.)


Citromos vízbe tettem az elkészült darabokat, majd amikor mindet felvágtam, akkor cukrot és fahéjat is szórtam a vízbe, és feltettem forrni. Éppen hogy ennyire felforrt, már szűrtem is le. (A lábosban az első alkalommal készült almák vannak, azoknak sárgásabb - és puhább - volt a héja.)


Azt kell csak ellenőrizni, hogy hajlíthatók-e már a szeletek, egy pillanattal se kell tovább főzni. (Majd egyszer a 3 perces mikrózást is ki kell próbálni, de egyelőre azt még halogatom.)

A leveles tésztát kinyújtottam 35×45 cm-re, és pizzavágóval 7 db 5 cm vastag csíkot vágtam belőle a hosszanti oldalával párhuzamosan. A legtöbb receptben 2,5-3 cm széles csíkokat írnak, nem tudom, honnan vettem az 5 cm-t, de nekem bejött így.


Mindegyiket megkentem sűrű baracklekvárral, és a fél almaszeleteket ráfektettem úgy, hogy picit mindig fedjék egymást. (Első alkalommal, amikor nem fotóztam ezt a fázist, akkor kicsit vékonyabban lekvároztam, az is nagyon finom volt, tehát bármennyi lekvárral jó.)


A tészta alsó szélét felhajtottam az almákra, majd feltekertem, ami először kicsit nehéz volt, mert az almák ki akartak csúszni. Kicsit az egyik kézzel vissza kell tuszkolni őket. Pillanatok alatt rutint lehet szerezni a feltekerésben, ne aggódjatok!


Muffinkapszliba tettem őket és 180 fokon 20 percig sütöttem légkeveréssel. Van olyan verzió is, amelyik nem muffinsütőben sül, és előtte tojással lekenik a tésztáját. Azt is ki kéne próbálni, ha a maradék tojást is el tudom használni valamire.


Amikor megsült, még forrón jó alaposan megszórtam fahéjas porcukorral. Az a legjobb ebben a sütiben, hogy mindenhogy jó, nem lehet elrontani.

Napi cukinak pedig, amíg Winston és Penny elő nem kerülnek, ezt a cicát csináltam nektek:


Ezt pedig Réka:


A szombati nagy szélvihar kidöntötte a barkafámat a kiskertben. Nagyon szomorú látvány volt.


Viharban kidőlt fához a katasztrófavédelmet kell hívni a 112-es telefonszámon, mint most megtudtam. 30 perc múlva már itt is voltak és feldarabolták szegényt.

Ilyen volt 2009 tavaszán:


Ugyanabban évben ősszel:


Tavaly február 6-án is ilyen nagy szél volt, és Winstonnak fájt a feje.

2023. február 1., szerda

Dragomán-féle dagasztás nélküli parasztkenyér az új öntöttvas sütőtálamban


Több, mint ezer éve készülök rá, hogy egy ilyen kenyeret süssek, csak a főszereplő hiányzott, az öntöttvas sütőedény. És karácsonyra megkaptam, annyira boldog vagyok! Ő az:

Annyira szép, és olyan nehéz, hogy külön oda kell figyelni a mozgatására amikor forró, mert a kesztyűn keresztül is megégeti a kezemet. Fel kell gyorsulni mindenesetre, nem lehet totyogni vele jobbra-balra. 

Óriási terveim vannak vele, úgymint töltött káposzta, székelykáposzta, sólet, és kacsát vagy csirkét is sütnék benne egyben (végül is ez egy kacsasütő edény vagy nem? de!), vagy erről az oldalról (amit Anna mutatott) a 42 slow-cook casserole receptből megcsinálnék néhányat, és akkor még csak az elején tartok az ötletelésnek. De a Dragomán-féle kenyér volt az első, ami készült benne, ez természetes, ha már annyit vártam rá. 

Hozzávalók:

  • 70 dkg liszt, bármilyen lehet vegyesen, de legalább 40 dkg fehér liszt legyen
  • ½ liter víz
  • 3 evőkanál kovász
  • 1 teáskanál só (nekem lehet kicsit több is)
A keverőtál aljába egy kis vizet kell önteni, én persze felülbíráltam ezt, és a liszttel indítottam, ahogy szoktam, de igaza van a receptnek, mert kicsi vizet kell tenni a tál aljába, könnyebb lesz összekeverni a tésztát. Tehát a vízre mehetnek a lisztek (nálam most 55 dkg simaliszt, 15 dkg világos rozsliszt volt), aztán a só és a kovász, végül a maradék víz is. Egy fakanállal összekevertem. Aztán itt is eltértem kissé a recepttől, mert még öntöttem rá egy kis vizet, mert úgy éreztem, nem elég (de elég). Összekeverés után fél napon vagy egy éjszakán át pihentetni, keleszteni kell a tésztát, a videón az van, hogy nem a hűtőben.


Másnap sütés előtt néhányszor hajtogatni kell, végül megformázni. A videón látszik hogyan kell hajtogatni és formázni. A formázás után a hideg öntöttvas sütőedénybe kell tenni, bevágni néhány helyen, de ezt kihagytam ezzel a híg tésztával, Dragomán is mondja, hogy nem mindig vágja be, vannak korszakai, amikor szereti a magától megrepedt kenyeret. Bevágással vagy bevágás nélkül be kell tolni a hideg sütőbe. Nekem így nézett ki ennél a pontnál. Nem fűztem sok reményt hozzá, hogy ebből kenyér lesz. 


Nem igazán értem, hogy ha már egyszer gyönyörűen megkelt az éjszaka alatt, akkor utána mért kell még hajtogatni meg formázni, egyszer tuti ki fogom próbálni anélkül. Nekem mindig összeesik ilyenkor a tészta a felére, és úgy sajnálom, hogy nem rögtön sütöttem, amíg magas volt. 

Na mindegy, ezt csak magamnak írtam emlékeztetőnek, a lényeg, hogy ekkor ebben a hideg vaslábosban be kell tenni a hideg sütőbe a tetejével lefedve. Ha bent van, a sütőt 230 fokra kell állítani és így kell sütni 45 percig, aztán fedő nélkül még 15 percig. És aztán csoda történt, és ezt csakis a vasedénynek köszönhetem, hogy ilyen tökéletes kenyerem lett végül. Meg a recept is jó, az az igazság.


És hogy milyen íze van, az leírhatatlan! Annyira finom!

A mai cukik a miniszobrok, amiket megtaláltunk Judittal. Vasárnap voltunk kirándulni, ami inkább sétának nevezhető. A Budai Zöld turistaút budai szakaszán sétáltunk végig a Vérmezőtől a Tabánon át a Gellért-hegyig. A Moszkva téren találkoztunk, oda én bringával mentem. Azt senki nem mondta, hogy jeges szél fog fújni, és kockára fogok fagyni! Láttam, hogy 2 fok lesz, de napsütést írtak, és a szelet nem vettem észre az előrejelzésben. Fú ez elég durva volt, de hősiesen kitartottunk. Amikor megvoltak a miniszobrok, akkor viszont már villamossal mentünk vissza a Moszkva térre, ahol hagytam a bringát. És nekem onnan még haza kellett gurulni, alig vártam a forró zuhanyt. (Viszont a vérnyomásom rögtön lement 114/71-re, ilyen nem volt mostanában! Lehet, hogy kockára kell fagyni az alacsony vérnyomásért?) Csak halkan szeretnék célozni rá, hogy tavaly ilyenkor egy ugyanilyen hideg túra után kaptam Szabi csirkés Pho gyógylevesét, ami annyira finom volt, és életmentő is egyben... Rémlik, hogy tervezett valami marhahúsost is, de azt még nem tudtam tesztelni.


Vuk a legújabb miniszobra Kolodko Mihálynak, és őt találtuk meg előbb. Nagyon picike, a hegy oldalában van, de nem írom meg, hogy hol, hátha valaki szeret még miniszobrot keresni.


Remy, a patkány elég közel van hozzá, kb. 3 perc sétára, úgyhogy őt is megkerestük, bár már semmi másra nem vágytunk, csak egy fűtött villamosra. Ő is nagyon cuki, és valaki festett neki egy cicát, nem tudom, hogy ez a kompozíció része lehet-e, de a cica is tökéletes. Most tudtam meg, amikor utánanéztem hogy ez a Remy patkány szeret főzni, és séf akar lenni. Csak bajba kerül, mert az emberek nem szeretik a patkányokat a konyhában. Nem láttam a rajzfilmet, de pótolni fogom, hogy megnézzem a szaktársam kalandjait.

Tartsatok ki, mindjárt jön a tavasz, az erkélyemen a varjúhájak elkezdtek kibújni:



Pennyről és Winstonról, továbbra sincsenek hírek. Nem értem, és most már én is ezt kérdezem: élnek még ezek a cicák?